אודות

אודות מוזיאון אגם ראשון לציון

בשנה"ל תשע"ח נפתח מוזיאון אגם לאמנות, המוקדש ליצירתו של יעקב אגם ולזרם האמנות הקינטית. המוזיאון, יוזמה משותפת של עיריית ראשון לציון ושל האמן אגם, בן העיר, המוכר בעולם כאבי התנועה הקינטית. 
המוזיאון מציג תערוכת רטרוספקטיבה ליצירה בת למעלה משבעה עשורים של אגם, הכוללת יצירות מאוספים בינלאומיים, שהוצגו בעבר במוזיאונים ובאוספים נחשבים, וכן יצירות חדשות מהשנים האחרונות.
האמנות של אגם מרתקת צופים מכל הגילאים, מפעוטות סקרנים ועד אוצרי אמנות וחוקרים מכל העולם.  
אגם עושה שימוש במגוון מדיות: פיסול וציור שמשנים צורה, ציורי תבליט פולימורפיים, יצירות דיגיטליות אינטראקטיביות, חפצים ומייצבים.

גם כיום ממשיך אגם לחדש וליצור בשאיפה לבסס את המוזיאון היחיד בעולם המוקדש לאמנות קינטית, כמרכז  לתפיסת העולם האמנותית שמפעילה אותו ולמתודולוגית החינוך החזותית.
מוזיאון אגם מאפשר לראות "מעבר לנראה" ולחוות אמנות שמשקפת מציאות כ"תנועה תמידית" ,שלא ניתן לייצג אותה כתמונה בודדת, מציאות אשר המאפיין הקבוע היחיד שלה הוא "השינוי".

כל מבקר מוזמן לחקור ולתקשר עם העבודות בעלות הממדים הרבים והמשתנים, ולשקוע במה שהאמן מכנה -  המימד הרביעי – מימד המכיל את הזמן, התנועה, השינוי ואת הבלתי צפוי.
המוזיאון עוצב על ידי האדריכל דוד נופר ומשתרע על פני כ-3,200 מ"ר, המוקדשים לתערוכות במרחב ארכיטקטוני מורכב, מדיטטיבי ומעורר השראה.

ברחבת הכניסה למוזיאון, במבואה ובאולם המרכזי ניצבים "עמודי כלילה", ע"ש רעייתו המנוחה של האמן, תרומת משפחת כדר וקרן נעמי. המיצב כולל עשרים ותשעה עמודים אשר פורצים את הגבול בין הפנים לבין החוץ. הצופים משוטטים בתוך סביבה מפוסלת מרהיבה, חווים סימפוניה ויזואלית מרתקת, כאשר כל צעד וכל מבט חושפים מוטיבים צורניים נוספים.

כמו כן, נתרמו מספר יצירות חשובות ע"י אלי ואניטה ג'ייקוב לזכר עזרא ולולו סלמה ז"ל, הוריו האהובים של אלי ג'ייקוב (בסיוע קרן תרבות אמריקה-ישראל), וביניהם "קסום 1" 1977, "חלום קסום 2" 1997, "מלחמה ושלום" 1999, "תאומים" 2005, "מדבר ופריחה" 2010.

לאורכה של המרפסת הפנימית בבניין מוצג "הפנורמגאם" על שלל צבעיו, ציור תבליט באורך 22 מטר שהוצג במקור במוזיאון גוגנהיים בניו יורק, בתערוכה ההיסטורית של אגם משנת 1980. בהליכה לאורך הקירות המפותלים יגלו המבקרים  קשת צבעונית מרהיבה הפורצת מתוך לובן ורוגע ובהמשך מתפוגגת.
באולם החוויה, חלל המדיה הרב-בימתי הנמצא במתחם, מתקיימים שלל אירועים – תערוכות, הופעות, הרצאות ומיצגים הנמצאים בדיאלוג עם חזונו של האמן. בנוסף, המוזיאון מארח כנסים סמינרים וסיורים, כמו גם פעילויות וסדנאות ליצירה קינטית המיועדות לכל הגילאים ובמגוון שפות.

 

מערכת למכירת כרטיסים